Marcin Oleksy

Amp futbol – rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po jednostronnej amputacji kończyny dolnej, w przypadku graczy z pola lub kończyny górnej u bramkarzy[1]. „Tyle definicja na temat dyscypliny, którą uprawiam – mówi Marcin Oleksy – reszta jest już taka sama, zapach szatni, murawa, piłka i chęć wygrywania. Całe moje życie było związane z piłką nożną, jednak pewnego dnia los postanowił ze mnie zadrwić i mój świat zmienił się o 180 stopni” – wspomina. Od dziecka uczymy się, że po każdym „bęc” i twardym spotkaniu z ziemią, trzeba wstać, otrzepać się i iść dalej. Jedni radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej. Marcin Oleksy jest doskonałym przykładem człowieka, który musiał poskładać swój świat od nowa i któremu ta sztuka się udała znakomicie.

Wspomnienia wciąż żywe

„Szanse, że piłka spadnie na moją nogę, w tym miejscu, w którym stałem na boisku, były prawie żadne. Szanse, że złoże się do strzału w taki sposób, że wszystkim opadną szczęki, były bliskie zeru. Szansa, że trafie idealnie piłkę, a ta z odpowiednią siłą i rotacją poszybuje w dalszy róg bramki………. A jednak stało się. Wszystkie te nieprawdopodobne rzeczy wydarzyły się we właściwym czasie i miejscu i doprowadziły mnie na Olimp moich marzeń i pragnień” – tak zdobycie najpiękniejszej bramki w plebiscycie FIFA wspomina bohater tej gali i laureat Nagrody Ferenca Puskasa dla zdobywcy najpiękniejszego gola w 2022 roku, roku Mistrzostw Świata. Kobieta Rozbrat z piłką, w przypadku Marcina, trwał długie 9 lat. Na boisko wrócił w 2019r. za namową kobiety swojego życia. Nie pierwszy raz okazało się, że za silnym mężczyzną stoi kobieta, stoi i …………. namawia, by ten nie przestawał marzyć.

Pierwszy mecz

Jak sam twierdzi, jego pierwszy mecz amp futbolowy miał słodko-gorzki smak. Po wejściu na boisko strzelił bramkę, by po kolejnych 10 minutach zejść z murawy ze złamaną kością strzałkową. To tylko wzmocniło jego przekonanie, że podjął słuszną decyzję, pragnął znowu mówić o sobie „ja, piłkarz”. Już po 7 tygodniach był gotowy ponownie do gry i palił się by pomóc kolegom w kolejnych meczach.

Marcin gra na co dzień w Warcie Poznań i łączy obowiązki piłkarza z normalnym życiem. Praca, dom, wychowanie dziecka, treningi. Jest też reprezentantem Polski i ma już za sobą udział w Mistrzostwach Świata. Ma też coś, czego do tej pory nie zdobył żaden polski piłkarz w całej historii futbolu, mimo, że po boiskach biegali lub biegają tacy wirtuozi piłki nożnej jak Boniek, Lewandowski, Deyna, czy Szarmach.

Gdy Marcin wspomina galę FIFA, od razu uśmiecha się od ucha do ucha i z rozbrajającą szczerością przyznaje, że niewiele z niej pamięta. Emocje były nie do opisania, a przemówienie, które na wszelki wypadek przygotował, tuż po wejściu na scenę, uleciało jak sen. Jednak jak sam przyznaje, powiedział dokładnie to, co chciał. Choć dopiero po obejrzeniu Gali z odtworzenia się o tym przekonał. Ponadto dodaje z niezwykłą skromnością, że nie liczył na nagrodę. Już sama nominacja do TOP 3 najpiękniejszych bramek 2022r. była olbrzymim wyróżnieniem. Na galę przyjechali najwięksi świata futbolu z Messim oraz Mbappe na czele i mogli oklaskiwać zwyczajnego chłopaka z Polski, który chciał tylko, po ciężkim wypadku, ponownie zacząć kopać piłkę.

 

Marcin na Gali pojawił się w eleganckim garniturze i z zegarkiem Balticus Grey Seal na ręku. Być może tarcza w kolorze nadziei przyniosła mu szczęście?

Marcin Oleksy – Ambasador marki Balticus, luksusowych zegarków automatycznych Balticus

„Na gali odpowiadałem na wiele pytań, ale jedno z nich zaskoczyło mnie dosyć mocno. Przedstawiciel grupy Watch Spotter zapytał mnie o zegarek na moim nadgarstku. Grey Seal z zieloną tarczą od firmy Balticus towarzyszył mi podczas całego wieczoru. Co prawda, czas tej nocy, miał dla mnie raczej względny charakter, to jednak uważam, że elegancki mężczyzna powinien zwracać uwagę na dodatki. Dlatego bardzo się cieszę, że nawiązałem współpracę z firmą Balticus, która wspiera mnie i produkuje doskonałej jakości zegarki”

 

Bartosz Knop – założyciel i właściciel firmy Balticus

„Cieszę się, że Marcin Oleksy dołączył do grona naszych Ambasadorów. Reprezentuje on najbardziej popularną dyscyplinę sportu w naszym kraju oraz na świecie, w odmianie, która zyskuje coraz większe uznanie. Amp futbol to doskonały przykład, jak sport może pomagać w odzyskaniu życiowej równowagi oraz spełniać marzenia, zarówno te małe jak i duże.

Jestem dumny, że firma Balticus może towarzyszyć Marcinowi w jego sukcesach i wspierać go w osiąganiu kolejnych celów sportowych. Mówi się, że piłkarz jest tak dobry jak jego ostatni mecz. Jeśli miałbym parafrazować to powiedzenie, to mocno wierzę, w to, że ten najlepszy mecz wciąż jest przed Marcinem a przed firmą Balticus ten najwspanialszy zegarek”.

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Amp_futbol