O marce zegarków Balticus

Początki marki i inspiracje. Z miłości, z pasji, z marzeń.

Wielkie rzeczy powstają z małych inspiracji. Początki marki Balticus związane są ściśle z podróżami Bartosza Knopa i chęcią odkrywania świata oraz jego tajemnic. Podczas kolejnej wyprawy, przyszły założyciel marki, został oczarowany produktami niewielkiej islandzkiej manufaktury zegarkowej JS Watch. Możliwość obcowania z dziełami sztuki zegarmistrzowskiej, które tworzone są na niewielkiej wyspie, na końcu świata, tak mocno wpłynęły na Bartosza, że ten postanowił zmierzyć się z marzeniem, które kiełkowało w jego głowie od wielu lat.

Stworzenie własnej marki ekskluzywnych zegarków, stało się motywem przewodnim następnych działań Bartosz Knopa. Jako miłośnik sztuki zegarmistrzowskiej, zdawał sobie sprawę, że pasja do czasomierzy nie wystarczy, aby zrealizować tak ambitny projekt. Jego dotychczasowe doświadczenia biznesowe, podpowiadały, że będzie niezwykle trudno, i po drodze napotka na mnóstwo wyzwań, z którymi będzie się musiał zmierzyć. 

Wątpliwości, wrodzona ciekawość oraz upór i konsekwencja stały się kluczową motywacją do podjęcia ostatecznej decyzji, która w 2015r. zaowocowała stworzeniem polskiej marki zegarków Balticus. Choć bezpośrednie natchnienie pochodziło z dalekiej Islandii, Bartosz Knop czuł, że inspirację do tworzenie brandu należy czerpać z jego małej ojczyzny, w której się wychował i która ukształtowała go jako człowieka. 

Bartosz Knop, miłośnik podróży, na co dzień  obcował z morzem Bałtyckim, które stało się jego oknem na świat. Bezkresny akwen Mare Balticum zawsze wywoływał szybsze bicie serca i nieposkromioną chęć dotarcia za horyzont. Fascynację podsycały młodzieńcze marzenia o przygodzie, ukrytej za widnokręgiem. 

Miłość do Morza Bałtyckiego była tak silna, że w rezultacie stała się inspiracją do powstania nazwy Balticus. Natomiast pierwszy model, który został stworzony w ramach nowej marki otrzymał nazwę Grey Seal, czyli Foka Szara, która niczym Feniks z popiołów, wysiłkiem pasjonatów powraca na polskie plaże Morza Bałtyckiego.

Marzenia się spełniają, jednak zawsze wymagają determinacji, wspieranej siłą charakteru i ciężką pracą. Każdy model zegarków Balticus ma w sobie pierwotne DNA, inspirowany bezkresem Bałtyku, miłości do podróży, podążaniem za marzeniami. 

Zegarki Balticus to luksusowe czasomierze, tworzone na miarę oczekiwań najbardziej wymagających Klientów w kraju i za granicą.          

Bartosz Knop założyciel i pasjonat

Z pasji oraz marzeń mogą powstać wielkie rzeczy. Jednak zanim człowiek dojrzeje do podejmowania, istotnych dla swojej przyszłości decyzji musi przejść wiele krętych dróg i odrobić niejedną lekcję życia.

Bartosz Knop pochodzi z Władysławowa i właśnie z tego miasta rozpoczynał swoją drogę zawodową. Zanim stał się producentem zegarków, twórcą najpopularniejszej i największej marki zegarkowej w Polsce, mierzył się z wyzwaniami w branży spożywczej poza granicami kraju. Na emigracji gromadził doświadczenia oraz kapitał, który dał początek decyzji o zbudowaniu marki Balticus.

Początki i większość życia zawodowego Bartosza Knopa związane były z branżą spożywczą. Był założycielem i współtwórcą firmy zajmującej się przetwarzaniem ryb, a dokładniej wątrób z dorsza. Praca poza granicami kraju związana była z wieloma wyrzeczeniami, jak choćby z rozłąką z rodziną, która pozostała w Polsce. Wszystkie działania i decyzje, które podejmował były ukierunkowane jednak w stronę powrotu do kraju. Po wielu latach zagranicznej kariery, Bartosz postanowił wrócić w rodzinne strony, nad polskie wybrzeże. 

Morze Bałtyckie zawsze zajmowało istotne miejsce w życiu Bartka i po raz kolejny odegrało istotną rolę w jego historii. Dało nazwę nowej firmie, którą Bartosz Knop wymyślił i postanowił tworzyć od samego początku. Balticus całkowicie zaprzątnął głowę i wydobył kolejne pokłady energii swojego założyciela. 

Zdobyte za granicą doświadczenie pozwalało spokojniej myśleć o pespektywie zbudowania nowej, niezależnej marki wyjątkowych zegarków. Bartek był na tyle zdeterminowany, że nie przeszkadzał mu brak doświadczenia w branży zegarmistrzowskiej. Nie ukrywał nigdy, że jego wiedza w tym obszarze jest niewielka. Zainspirowany islandzką manufakturą JS Watch, obrał kurs na sukces. 

Efektem jego ciężkiej pracy jest firma Balticus, która od 2015r. projektuje i tworzy polskie zegarki. Po kilku latach funkcjonowania śmiało można powiedzieć, że marzenia się spełniają, jednak nie same. Ich realizacja wymaga mnóstwa determinacji, zaangażowania, czasami szczęścia, ale także życzliwych ludzi, których Bartosz Knop spotykał na swojej drodze.  

Zegarmistrzostwo Ogrodowicz i Syn

Aktualnie w sprzedaży regularnej Balticusa znajduje ponad 50 modeli czasomierzy. Większość z naszych zegarków jest składana w salonie zegarmistrzowskim w Gdyni – Ogrodowicz i Syn, gdzie od trzech pokoleń rodzina Ogrodowicz zajmuje się zegarmistrzostwem. To dzięki ich pracy i doświadczeniu udaje się uniknąć wielu błędów już w fazie projektowania, czy przy ocenie prototypów. Zobacz, jak powstał i rozwijał się ich zakład.

Piotr Ogrodowicz

Od najmłodszych lat wdrażał się w tajniki tego zawodu, aby z sukcesem prowadzić jeden z najbardziej rozpoznawalnych zakładów zegarmistrzowskich w Trójmieście. Prowadzi autoryzowany serwis m.in. marek szwajcarskich i japońskich. Balticusowi towarzyszy od początku wprowadzenia zegarków na rynek, składa wybrane modele oraz jest serwisantem, ale także czynnie bierze udział w fazie projektowej i wdrożeniowej nowych modeli.

Mateusz Przystał - projektant

Projektant i kreatywna połówka założycielskiego duetu D61 Design. Dziennikarze piszą o nim: “młody i z doświadczeniem” - Mateusz urodził się w 1995 roku, ale pierwsze zawodowe kroki stawiał jeszcze jako nastolatek. Wychował się na tzw. twardym designie, czyli współpracy z cięższymi gałęziami przemysłu.

Chętnie za wyzwanie wybiera środki transportu (od futurystycznych kamperów i skutera dla niepełnosprawnych po elektryczne autobusy), ale w portfolio ma również kolekcje mebli metalowych dla Metalkasu, funkcjonalne rozwiązania stołecznej stacji benzynowej Moya czy zegarki Balticus.