Pielęgnacja zegarków

Zwykle kupujemy zegarek z myślą, że posłuży nam co najmniej kilka lat. Oprócz precyzyjnego odmierzania czasu oczekujemy, że będzie się świetnie prezentował. Jak sprawić, żeby długo spełniał swoje zadanie, a jednocześnie był zadbany i nie nosił śladów zużycia? 

Zegarek za skórzanym pasku

Zegarek na skórzanym pasku jest bardzo uniwersalny i pasuje do stylizacji na wiele okazji. Dlatego aby długo nam służył, warto zadbać o pasek jeszcze przed pierwszym założeniem zegarka. Bardzo pomocny będzie preparat do impregnacji skóry, który ochroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i sprawi, że będzie bardziej elastyczna, a co za tym idzie – mniej podatna na popękania.

Regularna pielęgnacja sprawi, że pasek będzie miękki i odporny na uszkodzenia, przydadzą się więc preparaty przeznaczone do miękkiej skóry, na przykład specjalne szampony do skór. W żadnym wypadku nie należy na siłę prostować paska, który naturalnie dopasowuje się do kształtu nadgarstka.

Warto dbać o to, żeby pasek nie miał kontaktu z wodą, ponieważ skóra nie lubi wilgoci. Jeśli jednak dojdzie do zamoczenia paska, można go wytrzeć papierowym ręcznikiem. Nie należy doprowadzić do kontaktu zegarka ze źródłem ciepła, na przykład kładąc go na kaloryferze. Zbyt wysoka temperatura może spowodować popękanie skóry, lepiej więc pozwolić jej wyschnąć w temperaturze pokojowej. Wilgotnego paska nie należy zamykać w pudełku.

Zegarek brudzi się zarówno na wierzchu, jak i po wewnętrznej stronie, w wyniku kontaktu ze skórą. Z uwagi na zwiększone wydzielanie potu latem, warto nosić zegarek zapięty nieco luźniej. Jeśli się zawilgoci, należy go wytrzeć miękką szmatką.

Zegarek na bransolecie

Bransoleta jest bardziej wytrzymała niż pasek ze skóry, nie oznacza to jednak, że nie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jest podatna na porysowanie, należy zatem chronić ją podczas prac domowych, a nawet pracy przy biurku – wówczas bransoleta często ociera się o biurko czy klawiaturę komputera. Zarysowania powodują, że bransoleta staje się matowa. Najlepiej przyzwyczaić się do zdejmowania zegarka zaraz po powrocie do domu.

Bransoletę należy przecierać wilgotną ściereczką, na przykład z mikrofibry. W przypadku większych zabrudzeń można skorzystać z miękkiej szczoteczki i mydła – oczywiście pod warunkiem, że zegarek jest wodoszczelny.

W żadnym wypadku nie należy stosować w pielęgnacji pasty do zębów. Wprawdzie w Internecie można znaleźć różne opinie, według których w pierwszej chwili efekt czyszczenia jest zadowalający, to jednak drobinki ścierne zawarte w paście mogą doprowadzić do zarysowań czy zmatowienia i na zawsze zniszczyć bransoletę oraz kopertę.

Pielęgnacja koperty

Nie należy zapominać, że pielęgnacja zegarka nie ogranicza się tylko do troski o pasek czy bransoletę. Równie istotna jest dbałość o kopertę. Należy ją regularnie wycierać miękką szmatką. W przypadku modeli wodoszczelnych większe zabrudzenia można usuwać przy pomocy wody z mydłem. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, które wymagają otwarcia koperty, należy pozostawić specjalistom. Pomoc zegarmistrza zapobiegnie ewentualnym uszkodzeniom delikatnych elementów mechanizmu wewnątrz zegarka.

Choć wydaje się to mało prawdopodobne, część osób nie zdejmuje zegarka przed snem. Spanie z założonym zegarkiem jest zarówno niewygodne, jak i niehigieniczne. Pasek, jak i skóra pod zegarkiem, nie są w stanie „oddychać”, a zegarek jest podatny na uszkodzenia, przez co znacząco skraca się jego żywotność.

Co jakiś czas, z reguły raz na 3-5 lat, warto poprosić o pomoc w pielęgnacji specjalistę. Taki „przegląd” pozwoli nam cieszyć się zegarkiem przez długie lata.