Akcesoria do zegarków

Po zakupie wymarzonego zegarka warto zastanowić się nad dopasowanymi do niego akcesoriami. Ułatwią one jego przechowywanie i codzienne użytkowanie. W przypadku bardziej wymagających konstrukcji dobór odpowiednich akcesoriów jest wręcz niezbędny.

Przechowywanie zegarka

Przechowywanie naszych zegarków możliwe jest na wiele różnych sposobów. Pojedyncze chronometry przechowywać można w doskonale się do tego nadających fabrycznych opakowaniach. Większe kolekcje umieścić możemy w dostępnych na rynku kasetach na zegarki. Umożliwiają one przechowanie wielu egzemplarzy w jednym miejscu. W sprzedaży znajdują się kasety o różnej pojemności oraz standardzie wykonania. Większość z nich umożliwia eleganckie eksponowanie kolekcji czasomierzy dzięki przezroczystym pokrywom.

Szczególnie cenne modele przechowywać można w zamykanych, pancernych kasetach. Istnieją także meble z wbudowanymi szufladami umożliwiającymi przechowywanie w nich zegarków i biżuterii. Na rynku dostępne są też same wkłady do szuflad, które to przystosowane są do przechowywania zegarków.

Szczególną troską objąć należy zegarki automatyczne. Ze względu na budowę mechanizmu, która czerpie energię z ruchu ręki właściciela, długotrwały spoczynek takiego czasomierza może negatywnie odbić się na sprawności mechanizmu. Dla zapewnienia stałego pobudzenia mechanizmu opracowano rotomaty. Są to pojemniki na zegarki automatyczne, które obracają się, nieustannie pobudzając mechanizmy umieszczonych w nich zegarków. Rotomat podłączyć należy do sieci elektrycznej, istnieją również modele zasilane z baterii lub akumulatorów. Profesjonalne modele rotomatow pozwalają na dokładne określenie prędkości i dziennej liczby obrotów, co pozwala na optymalne pobudzenie poszczególnych modeli w nich przechowywanych. Rotomaty funkcjonują na rynku również pod anglojęzyczną nazwą „watch winder”.

Paski do zegarków

Istotnym elementem wpływającym na wygodę użytkowania i nienaganną prezencję zegarka jest pasek. Najczęściej paski wykonane są ze skóry, choć obecnie coraz powszechniejsze stają się paski wykonane z tworzyw sztucznych. Występują one głównie w modelach sportowych oraz przeznaczonych do wykorzystywania pod wodą lub w innych trudnych warunkach. Wielu producentów umożliwia dokupienie osobnych pasków do zegarków. Nabywając nowy zegarek, warto zastanowić się nad zakupem dodatkowego paska dopasowanego do naszego modelu. W przypadku uszkodzenia paska oszczędzimy wówczas czas na poszukiwanie nowego.

Zegarki są również często mocowane do metalowych bransolet. Charakteryzują się one większą wytrzymałością niż tradycyjne paski, często są jednak cięższe. Z reguły składają się z ogniw, umożliwiających regulację długości. Bransolety posiadają także bardziej skomplikowane zapięcia niż ich skórzane lub wykonane z tworzywa odpowiedniki.

Niezależnie od tego, czy nasz zegarek posiada pasek, czy bransoletę, warto zwrócić uwagę na utrzymanie ich w czystości. Paski skórzane od wewnętrznej strony narażone są na działanie potu, między ogniwami bransolet zbiera się z kolei brud. Sposób czyszczenia i konserwacji jest ściśle związany z materiałem, z jakiego wykonano pasek lub bransoletę. Szczegółowe informacje o optymalnym sposobie konserwacji danego modelu uzyskać można u producenta lub sprzedawcy. Warto także zasięgnąć porady doświadczonego zegarmistrza.