Zegarki na bransolecie

Zegarki na bransolecie pasują do wielu stylizacji, jednak warto pamiętać, że mają mniej formalny charakter niż te na skórzanym pasku. Choć zegarki na bransolecie są młodsze od swoich odpowiedników na pasku, stają się coraz bardziej popularne.

Materiały stosowane do produkcji bransolet

Jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do produkcji bransolet jest stal nierdzewna. Charakteryzuje się trwałością, odpornością na zarysowania i korozję. Dzięki podatności na obróbkę, stal nierdzewna może być barwiona, matowa lub z połyskiem. Dla alergików nie bez znaczenia pozostanie fakt, że jest to materiał niewywołujący reakcji alergicznych. Najlepsza do produkcji bransolet i biżuterii jest twarda stal chirurgiczna, zwana też stalą szlachetną.

Przykładowe zegarki ze stalową bransoletą dostępne w naszym sklepie:

https://balticus-watches.com/gwiezdny-pyl-bez-datownika-koperta-42mm-p6

https://balticus-watches.com/fazy-ksiezyca-meteoryt-p31

Do produkcji bransolet stosuje się także tytan, który jest lżejszy od stali nierdzewnej. Podobnie jak ona będzie odpowiedni dla alergików, nie koroduje, jednak jest mniej odporny na zarysowania. Na rynku są także dostępne zegarki z bransoletą ze złota lub srebra. Te metale szlachetne są hipoalergiczne, jednak dość podatne na zarysowania.

Można też znaleźć zegarki ze stali pokrytej warstwą złota.

W zegarkach i bransoletach stosuje się również domieszki aluminium czy platyny.

Rodzaje bransolety i regulacja jej długości

Kupując nowy zegarek, warto pamiętać o tym, by wyregulować długość bransolety. Zbyt długa, zwisająca z nadgarstka bransoleta wygląda nie tylko niedbale, ale może też doprowadzić do uszkodzenia tarczy zegarka – niedopasowana bransoleta powoduje bowiem przesuwanie się koperty wokół nadgarstka, a nawet może doprowadzić do zsunięcia się zegarka z ręki.

Kupując zegarek na bransolecie, najczęściej mamy do czynienia z jej dwoma rodzajami. Pierwszy to bransoleta składająca się z połączonych ze sobą ogniw. Są one z reguły wyprodukowane z tego samego materiału, co koperta. Ogniwa występują w różnych rozmiarach, w zależności od stylu i masywności bransolety. Bransoleta może też składać się z połączonych większych i mniejszych ogniw, co nada jej swojego rodzaju „lekkości”. Istnieją różne typy połączeń ogniw, na przykład przy pomocy śrub lub szpilek. Możemy odpowiednią ich liczbę usunąć samodzielnie, jednak z uwagi na ryzyko zarysowania bransolety najlepiej zanieść zegarek do specjalisty.

Drugim rodzajem jest bransoleta typu mesh, wyglądająca jak siateczka składająca się z drobnych, identycznych elementów. Jej faktura powoduje, że bransoleta bardziej odbija światło, a także lepiej dopasowuje się do kształtu nadgarstka. Jeśli bransoleta jest wyprodukowana ze stali nierdzewnej, będzie odporna na zerwanie. Bransoleta typu mesh jest bardzo stylowa, elegancka i minimalistyczna, przez co nierzadko kojarzy się ze stylem retro. Jej zaletą jest możliwość regulacji niewymagająca usuwania ogniw – wystarczy przesunąć zapięcie.

Pielęgnacja bransolety

Bransoleta wymaga mniej uwagi niż pasek, choć nie oznacza to, że jest niezniszczalna. Wprawdzie drobne uszkodzenia nie będą zbyt widoczne, jednak zarysowania powstałe wskutek nieostrożności mogą zmatowić bransoletę, przez co będzie wyglądała na starszą niż w rzeczywistości i spowoduje, że cały zegarek nie będzie się już tak dobrze prezentował.

Warto zdejmować zegarek zaraz po powrocie do domu. Dzięki temu nie uszkodzimy bransolety podczas drobnych prac domowych ani nie będziemy nim ocierać o blat stołu czy biurka. Bransoletę warto raz na jakiś czas przetrzeć wilgotną szmatką. Jeśli zabrudzenia są większe, można użyć wody z mydłem. Jeśli zegarek nie jest wodoodporny, nie można dopuścić, by woda dostała się na kopertę. Na zakończenie bransoletę należy wytrzeć do sucha.

Więcej na temat pielęgnacji zegarków pisaliśmy w artykule dostępnym pod poniższym linkiem:

https://balticus-watches.com/span-stylefont-size14pxpielegnacja-zegarkowspan-b64